Pondělí 19.3.2018

Aktuality

Bohoslužby

Minoritská Noc kostelů

Noc kostelů 2011Již potřetí v řadě se po celé republice sešly na poslední květnový pátek tisíce poutníků, aby navštívili chrámy Páně. Brněnská loreta, kostel i klášter byly připraveny a nabídly bohatý program.

Letošní Noc kostelů se v našem chrámu nesla ve znamení  „Minoritského otevírání pokladů".  Otevřeli jsme zdejší brány, aby mohli všichni načerpat z odkazu duchovního a kulturního  bohatství, které zde bylo díky úsilí bratří minoritů v průběhu 800 let vytvořeno.

Jedním z nejvýznamnějších pokladů, se kterým jsme se chtěli se širokou veřejností podělit,  je postava otce Maxmiliána Maria Kolbeho - minoritského kněze, který před 70. lety  dobrovolně položil svůj život v koncentračním táboře Auschwitz (Osvětim) za jiného spoluvězně. Tento Maxmiliánův čin byl vyvrcholením jeho života naplněného obrovským odhodláním hlásat Boží lásku mezi věřícími i nevěřícími (byl misionářem na Dálném východě) a rozšiřovat úctu k Neposkvrněné. Pestrost života a odkazu otce Maxmiliána je neuvěřitelná. Proto jsme pro návštěvníky připravili výstavu o jeho životě a díle, aby i oni mohli načerpat z bohatství, které nám zanechal díky svému heroickému životu.

Mezi hlavní body programu patřilo vedle realizace výstavy o svatém Maxmiliánovi Maria Kolbem také zpřístupnění nejvýznamnějších památek a bohatý hudební program. Nebylo zapomenuto ani na menší účastníky této akce. Bylo pro ně připraveno soutěžní klání „o poklad pevnosti Minor".

Podívejte se s námi na průběh Minoritské Noci kostelů.

 


- Na tuto akci se bylo zapotřebí dobře připravit. Přihlásilo se více než 70 dobrovolníků, kteří se s nadšením pustili do organizování této akce.


- Na kolenou před Pánem čerpali bratři i dobrovolníci sílu pro tuto evangelizační akci.


- O páté hodině byl minoritský chrám ještě poměrně prázdný, ale když se o hodinu později rozezvučely zvony a otec Robert udělil slavnostní požehnání, kostel už pomalu začínal praskat ve švech. Následně rozhýbal Sbor brněnské mládeže desítky posluchačů v rytmu moderní křesťanské hudby.


- Děti se mohly vyřádit při dobrodružné hře O poklad pevnosti Minor. Na nejmenší čekal nespočet her a úkolů - od malování až po náročné pátrání ve tmě. Program uzavřelo povedené divadelní představení, které jako celý program připravila minoritská mládež.


- Rodičové mezitím měli dost času na důkladnou prohlídku nejskrytějších zákoutí a pokladů minoritských památek. Středověké prostory či obrazy a sochy nabídly dostatek materiálu na několikahodinové procházky. Průvodci měli co dělat, aby stíhali uspokojit tisíce návštěvníků.


- V průběhu noci ještě zaznělo kvarteto zobcových fléten a nemohl chybět zvučný hlas Petra Levíčka ve varhanním doprovodu Martina Jakubíčka, který svůj nástroj rozezněl do nádherných melodií dokreslujících atmosféru této velkolepé noci.


- Půlnoc se však nezadržitelně přiblížila a byl čas na posledních pár chvalozpěvů v podání Svatomichalské gregoriánské scholy pod vedením Josefa Gerbricha. Noc uzavřela modlitba za město Brno a požehnání Nejsvětější svátosti.


- Do programu se zapojily desítky lidí a stovky zvědavců se mohly pokochat nádherou minoritských pokladů. O Noci kostelů jsme zaznamenali na 12 000 vstupů.

Akce „Minoritské otevírání pokladů" byla finančně podpořena Jihomoravským krajem.

Šimon a Jitka

Vydáno:28.5.2011 Zobrazeno:6474

Bohoslužby

minorité

Neděle: 7.30, 9.00, 10.30, 15.30, 18.00*
Pondělí: 10.00, 15:30
Úterý: 10.00, 15.30, 18.00
Středa: 10.00, 15.30
Čtvrtek: 10.00, 15.30
Pátek: 10.00, 15.30, 17.00
Sobota: 8.00

* mše sv. v polském jazyce sloužena jednou za měsíc (2. neděle v měsíci)
Msza św. dla Polaków jest odprawiana w każdą drugą niedzielę w miesiącu o godz. 18.00

Svátost smíření

V týdnu 30 min. před bohoslužbou,
v neděli 20 min. před bohoslužbou.

Adorace

Loreta - otevřena

Loretánská PMLoreta je otevřena

Pondělí - Pátek
11.00 - 15.00

Vstup přes kostel sv. Janů

 

 Děkujeme za podporu

Práce na projektu - Záchrana nejstarších varhan v Brně – restaurování varhan v brněnské Loretě jsou financovány z příspěvků města Brna, Jihomoravského kraje a Nadace ČEZ, děkujeme!

 

Vydáno:1.7.2016 Zobrazeno:209697
Video

Noviciát

Video ukazuje každodenní život v noviciátu řádu minoritů v polských Smardzevicích. Noviciát, čili začátek řeholního života, obsahuje modlitbu, práci, studium, odpočinek, který je prožíván ve společenství řeholní komunity. Nahlédni za zdi kláštera, kterým během let 1974-2015 prošlo na 900 kandidátů o řeholní život. Kandidáti do řádu minoritů z České republiky, kteří bohužel nejsou tak četni jako je vidět na videu, jsou často posílání právě do Polska. Kdyby někdo z ČR měl zájem o vstup do našeho minoritského řádu, mohou se ozvat na email provincialat@minorite.cz.